Kalistenika jest to ogół ćwiczeń fizycznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Nazwa pochodzi od greckiego kallos sthenos czyli w wolnym tłumaczeniu „piękno i siła”. Podstawowymi ćwiczenia kalistenicznymi znanymi chyba wszystkim są pompki oraz ich różne odmiany, podciąganie i różne jego odmiany, brzuszki, dipy i przysiady.

Kalistenika – podstawowe informacje

Z ćwiczeniami kalistenicznymi mamy styczność już od początku nauki w szkole podstawowej na lekcjach wychowania fizycznego, mowa tu głównie o pompkach, brzuszkach czy przysiadach, gdyż podciąganie i dipy wymagają już od ćwiczącego większej siły oraz właściwego przygotowania stawów, ścięgien, które to się zdobywa wraz z regularnym treningiem. Z ćwiczeniami kalistenicznymi mamy też styczność np. w wojsku, straży pożarnej czy policji, gdyż są dobrym treningiem do trenowania w większej grupie.

Kalistenika jako rodzaj aktywności fizycznej została spopularyzowana w ostatnich latach za sprawą bycia podstawą w tak zwanym street workout, czyli ćwiczeniach, ewolucjach siłowych z wykorzystaniem miejskiej zabudowy. Kalistenika i street workout idą w nierozłącznej parze, często też z elementami akrobatyki, gimnastyki, freerun, parkour czy nawet tańca breakdance. W prawie każdym większym mieście znajduje się już plac specjalnie przystosowany do kalisteniki i street workout’u, wyposażony w rozmaite drążki i poręcze, o różnej wysokości, wygięciu, nachyleniu, pozwalające rozwijać nie tylko siłę, ale także dynamikę, balans, gibkość, koordynację, które są równie istotne w kalistenice. Kalistenika daje ogromne możliwości rozwoju gdyż nieistotne z pozoru dla osoby nieobeznanej z tematem aspekty, jak np. szerokość chwytu przy podciąganiu lub ułożenie dłoni przy pompkach, znacząco mogą wpływać na przykład na zaangażowanie danego mięśnia w ćwiczenie lub obciążenie danego ścięgna czy stawu. Ma to duży wpływ na trening, dlatego przed rozpoczęciem przygody z kalisteniką warto wypracować sobie zaplecze merytoryczne. Dobrym sposobem na to, jest ćwiczenie z kimś bardziej doświadczonym kto będzie w stanie nauczyć nas właściwej techniki, skoryguje nasze błędy oraz będzie nas asekurował przy trudniejszych i niebezpieczniejszych ewolucjach na przykład pompki w staniu na rękach. Znalezienie takiej osoby nie powinno być problemem z uwagi na to, jak popularna stała się kalistenika w ostatnim czasie. Warto też znaleźć grupę trenującą street workout i kalistenikę w naszej miejscowości lub w pobliżu, gdyż jest to dobra okazja do poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy z chęcią służą nam pomocą czy dobrą radą. Tego rodzaju grupy działają niemal przy każdym placu do kalisteniki, organizując regularnie wspólne treningi. Dodatkowo mnóstwo informacji na temat kalisteniki, ewolucji, ćwiczeń, techniki można znaleźć w internecie.

Powstaje duża ilość filmików instruktażowych ludzi chcących podzielić się swoimi umiejętnościami i swoją pasją z innymi, tworzących także tzw. „tutoriale”. To pokazuje, że do rozpoczęcia przygody z kalisteniką wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu. Dużym plusem kalisteniki jest fakt, że nie trzeba w nią angażować tak dużych środków pieniężnych jak w przypadku siłowni, czy zajęc crossfit w grupie z trenerem.

Kalistenikę można trenować w każdym miejscu, w każdym czasie, w każdym wieku, niezależnie od płci czy poziomu zaawansowania, a szybko zauważymy poprawę nie tylko sprawności fizycznej, siły, czy koordynacji, ale także samopoczucia i pewności siebie.