Sam pewnie wiesz o tym, że gry planszowe są fajnym i efektywnym źródłem czystej rozrywki. Pewnie w tym właśnie celu z nich korzystasz. Nie myślisz o ich innych zaletach, bo zwykle najważniejsza staje się dla ciebie możliwość przyjemnego odpoczynku, na który w życiu codziennym rzadko kiedy możesz sobie pozwolić. Planszówki oferują ci jednak znacznie więcej. Nie jest to bowiem wcale typ zwykłej prostej rozrywki. Dużo lepiej zadziałają one na ciebie od gier komputerowych.

W czym zatem tkwi sekret fenomenu planszówek?

Planszówki i bawią, i uczą. Ponadto pozwalają zredukować stres do minimum, radząc sobie z uczuciem ogólnego napięcia. Przy tego rodzaju zabawie człowiek doskonale się odpręża. Nawet jeśli zasiądziesz do planszówki z kiepskim nastawieniem, bo twoje myśli będą krążyć wokół problemów w pracy czy w życiu rodzinnym, jeśli tylko spróbujesz wciągnąć się w fabułę, bardzo szybko zapomnisz o wszelkich strapieniach i zmartwieniach, poświęcając całą swoją uwagę samej rozgrywce. Uzyskasz pożądany efekt odprężenia. Przestaniesz myśleć o jakichkolwiek sprawach, gdyż najważniejsze stanie się to, by ukończyć grę i osiągnąć jak najlepszy wynik bądź pokonać konkurencję. Takie skupianie się na zabawie ma pozytywny efekt terapeutyczny. Nie bez powodu istnieje coś takiego jak terapia śmiechem, która sprawdza się rewelacyjnie.

Gry przy okazji mogą poprawić twoje zróżnicowane zdolności. Im częściej będziesz z nich korzystać, tym więcej z nich wyciągniesz i więcej się dzięki nim nauczysz. Nie są to wcale puste słowa. Doświadczeni i zapaleni gracze ogólnie rzecz biorąc wykazują się dużo lepiej rozwiniętymi zdolnościami poznawczymi. Grając nawet w proste gry planszowe rodzinne, uczysz się szybko wiązać ze sobą różne fakty, myśląc w sposób logistyczny. Analizujesz ruchy pozostałych graczy i obmyślasz swoje własne strategie na wygraną. Musisz też być świetnym obserwatorem, by niczego nie przegapić, a to poprawia twoją zdolność koncentracji.