Popularność netfliksowego serialu „Gambit królowej” sprawiła, iż nieco zapomniane w ostatnich latach szachy triumfalnie wracają do łask. Gra w szachy na nowo stała się modna. Wielu z nas zapewne próbowało swoich sił w szachach w dzieciństwie, szybko porzucając grę.

Warto grać w szachy

Dziś jednak możemy mówić o idealnym klimacie by powrócić do gry. Dlaczego zatem warto zagrać w szachy? Szachy to doskonały sposób spędzania wolnego czasu. Wbrew stereotypom, nie chodzi tu o ekstremalny wysiłek umysłowy, ale o doskonałą okazję do spotkania się ze znajomym czy też członkiem rodziny i podjęcia wspólnej rywalizacji. To zatem nic innego jak każde inne spotkanie, dzięki któremu chcemy zrelaksować się i zagrać w planszówki czy karty. Nie utożsamiajmy więc szachów z przesadną elitarnością.

Szachy mają niezwykły wymiar edukacyjny, co jest nie bez znaczenia gdy wychowujemy dzieci. Uczą planowania kilku kroków do przodu, ćwiczą zatem umiejętność przewidywania oraz rozbudzają kreatywność. To także nauka cierpliwości, zwłaszcza wówczas gdy rywal zaskoczy cię jednym szybkim ruchem i zniszczy twój misterny plan pokonania go. Bardzo praktyczne jest również to, iż partię szachów możemy przerwać w dogodnym momencie, by wrócić do niej nawet za kilka dni. Szachy to zabawa niewiążąca się z wielkimi wydatkami. Najprostsze szachownice z pionkami kupimy już za kilkadziesiąt złotych, zaś droższy zestaw może być doskonałym pomysłem na prezent. Dzięki smartfonom możemy zagrać całkowicie za darmo.

Serwisy z aplikacjami pełne są zupełnie darmowych online’owych gier. Ich kolejną zaletą jest możliwość gry z wirtualnym przeciwnikiem, a więc spróbowania swoich sił w dowolnym, dogodnym dla ciebie momencie. Czas pokaże czy aktualna popularność szachów jest tylko chwilową modą. Warto by ten trend utrzymał się na dłużej. To naprawdę wartościowa i rozwijająca gra.